Informacja turystyczna:   Home
large small default
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 16 Czerwiec 2009 23:15

     Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
    Biskupin 17 
    88-410 Gąsawa 
    tel. 52 302 50 25, 52 302 54 20, 52 302 50 55 
    www.biskupin.pl
    e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.Biskupin to najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Powstał w miejscu dawnej osady obronnej z przełomu epoki brązu i żelaza, zamieszkałej przez ludność kultury łużyckiej. Dziś jest najsłynniejszym obiektem polskiej archeologii, a od 1994 r. także Pomnikiem Historii.
Miejscowa ludność od dawna znajdowała w torfie na półwyspie Jeziora Biskupińskiego drewniane pale i narzędzia rogowe. Nikt jednak nie przypuszczał, że staną się one archeologiczną rewelacją. Zawiadomiony przez Walentego Szwajcera (miejscowego nauczyciela) prof. Józef Kostrzewski podjął decyzję o rozpoczęciu badań (później kontynuował je prof. Zdzisław Rajewski). Prace wykopaliskowe podjęto w 1934 r. Dały one początek jednemu z największych programów badawczych w dziejach polskiej archeologii. W ramach ich realizacji odkryte zostały drewniane, zachowane w znakomitym stanie, konstrukcje osiedla sprzed ponad 2700 lat. To one dały podstawę do częściowego odtworzenia zabudowy grodu. Warto zaznaczyć, że sczerniałe, wstające z wody pale widoczne w pobliżu mostu prowadzącego do bramy to autentyczne fragmenty osady sprzed 2700 lat.
Dokładny czas powstania osady ustalono w oparciu o badania dendrochronologiczne (analiza rocznych przyrostów drzew). Wykazały one, że drewno dębowe na budowę osady zostało ścięte w latach 747 – 722 p.n.e., z tym, że ponad połowę budulca uzyskano w czasie zimy 738/737 r. p.n.e. Nieznana jest jeszcze dokładna data opuszczenia osady, jednak wiele wskazuje na to, że zamieszkiwano ją krócej niż 100 lat. Najprawdopodobniej przyczyną jej opuszczenia był wzrastający poziom wody w jeziorze. Wiadomo, że grody w Biskupinie powstawały również w kolejnych wiekach. O randze tego ośrodka świadczy fakt, iż już VI – VII w. n.e. powstał tu gródek wczesnośredniowieczny.
Cały biskupiński rezerwat obejmuje teren o powierzchni ok. 23 ha. Dziś nie jest on wyłącznie pomnikiem przeszłości. Część rezerwatu poświęcona jest archeologii doświadczalnej. We wzniesionych przy użyciu tradycyjnych materiałów i prostych narzędzi budynkach hodowane są koniki polskie, owce wrzosówki, kozy oraz bydło pierwotne czerwone. Prowadzone są tutaj też prace eksperymentalne mające na celu odtworzenie gospodarki rolno – hodowlanej jaką prowadzili mieszkańcy osady kultury łużyckiej na terenie dzisiejszego Biskupina.
Częściowo zrekonstruowany gród wraz z przyległymi obszarami stanowi naturalną scenerię dla szeregu imprez spośród których olbrzymią popularność zyskał odbywający się w trzecin tygodniu września Festyn Archeologiczny. Jest to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Ma charakter edukacyjny i stanowi przykład poglądowej lekcji z zakresu archeologii i etnografii, ale przede wszystkim wyjątkową okazję do zabawy. Festynowi towarzyszy muzyka i taniec, walki i obrzędy, strzelanie z łuku i kuszy, bicie monet, pokazy archeologicznych badań podwodnych i wiele innych atrakcji. Polskie Pompeje, jak nazwano kiedyś Biskupin, mają swoistą moc, gdyż co roku przyciągają do siebie setki tysięcy turystów.
Wizyta w Biskupinie jest również okazją do zobaczenia typowej pałuckiej chaty. Jest to pierwszy obiekt, który zobaczymy poruszając się po terenie rezerwatu zgodnie w wyznaczonym kierunkiem poruszania. Chata stanowi przykład tradycyjnego budownictwa z II poł. XVIII w. Wzniesiono ją we wsi Biskupin, skąd przeniesiona została na teren rezerwatu (Państwowe Muzeum Archeologiczne zakupiło ją w 1968 r.). Jest to chata modrzewiowa wzniesiona na planie prostokąta, o podcieniu szczytowym pełnym i narożach w zamek na rybi ogon z czopem. Obok znajduje się makieta studni z żurawiem i tradycyjna pasieka z zrekonstruowanymi ulami.

Godziny otwarcia:
 • codziennie od godz. 8.00 do 18.00
 • w okresie zimowym do zmroku

 

Wystawy stałe: „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” (wystawa obrazująca dzieje Biskupina – od neolitu aż po czasy średniowiecza)

Wystawy czasowe: ekspozycje o różnorodnej tematyce, w tym prezentujące efekty badań ratowniczych, wykopaliskowych i nadzorów archeologicznych oraz nawiązujące tematyką do organizowanych corocznie festynów archeologicznych

Lekcje muzealne: zajęcia dydaktyczne, które pozwalają na zdobycie, w przystępny sposób, nowych wiadomości i umiejętności. Lekcje odbywają się przez cały rok (od maja do września w zrekonstruowanych chatach, od października do kwietnia oraz w okresach o niesprzyjającej pogodzie – w budynku Muzeum).Trwają ok. 1 godziny, a ich tematyka dostosowana jest do wieku uczestników. Chęć uczestnictwa w nich musi być zgłoszona przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem (tel. 052 302 50 55 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).


Muzeum oferuje kilka tematów lekcji muzealnych:

 • Lepienie naczyń z gliny
 • Tkactwo
 • Ozdoby
 • Paciorki ze szkła
 • Najstarsze pismo
 • Dzieje pieniądza


Imprezy cykliczne, m.in.:

 • Otwarcie sezonu turystycznego (pierwszy tydzień maja),
 • Mały Festyn (maj – czerwiec),
 • Plener ceramiczny (lipiec),
 • Dawni siłacze i dawne sporty (lipiec/sierpień),
 • Spotkanie z Rzymianami (sierpień),
 • Weekend z satyrykami (sierpień),
 • Festyn Archeologiczny (trzeci tydzień września)


Oferta dodatkowa:
rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim, jazda konna, strzelanie z łuku, rzuty toporem

Zmieniony ( Poniedziałek, 14 Grudzień 2015 11:04 )