Informacja turystyczna:   Home
large small default
Kolejka wąskotorowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 07 Czerwiec 2009 09:30


 
Żnińska Kolej Powiatowa
     ul. Potockiego 4
     88-400 Żnin
     tel. 52 302 04 92, 662 029 241
     www.ciuchciaznin.pl
     e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
    


Kolej wąskotorowa od blisko 120 lat związana jest z historią Pałuk. Powołana została na mocy ustawy parlamentu pruskiego z 1892 roku. W latach 1892 – 1893 Sejmik powiatowy ostatecznie uchwalił budowę lini wąskotorowej o szerokości toru 600 mm. Budowie wąskich torów sprzyjały stosunkowo niskie koszty budowy i eksploatacji takiej linii. Kolej przeznaczona była do przewozu płodów rolnych i innych towarów do stacji kolei normalnotorowej w Żninie, buraków do żnińskiej cukrowni oraz do transportu pasażerskiego. W latach 50-tych XX w. przewozy pasażerskie, z uwagi na otwierane w pobliżu linie autobusowe PKS, systematycznie malały. Dlatego też w 1962 r. (po 78 latach) zdecydowano się całkowicie zamknąć ruch osobowy. Jednak otwarcie w roku 1972 Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz wzrastający ruch turystyczny skłoniły PKP do uruchomienia w sezonie letnim przewozów na trasie ŻNIN – WENECJA – BISKUPIN – GĄSAWA (odcinkek o długości 12 km). W marcu 2002 r. Powiat Żniński wraz z Gminą Gąsawa, po przejęciu mienia PKP S.A. kolejki wąskotorowej, utworzył Żnińską Kolej Powiatową Sp. z o.o. w Żninie. Od 2009 r. większościowym udziałowcem spółki ŻKP jest NFI Magna Polonia.

Kolejka wąskotorowa stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną Pałuk oraz Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Przejazd nią, obok wizyty w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji czy też Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, stanowi obowiązkowy element każdego pobytu na terenie Pałuk.

Przejazd kolorową kolejką jest niezapomnianą atrakcją nie tylko dla dzieci. Dźwięk stukoczących kół, charakterystyczne dla pociągu kołysanie oraz możliwość podziwiania z okien typowych pałuckich krajobrazów pokrytych szachownicą pól sprawia, że kolejka jest najpopularniejszym środkiem lokomocji łączącym atrakcyjne turystycznie miejscowości – Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę.

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej i podróż Żnińską Koleją Powiatową

Rozkład jazdy kolejki


Zmieniony ( Środa, 09 Grudzień 2015 20:05 )